ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΣΤΟ BLOG ΜΑΣ ΑΠΟ 10 € ΤΟ ΜΗΝΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ EMAIL ΣΤΟ frapedoypoli@windowslive.com

0

Άλλη μια σπουδαία εμφάνιση για την Εθνική Νέων Ανδρών, η οποία επικράτησε με
65-56 του Ισραήλ στον τελικό του Ευρωμπάσκετ U20 στα «Δυο Αοράκια» το βράδυ της Κυριακής και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης!
Με καρδιά πρωταθλητών  οι παίκτες του Παπαθεοδώρου, δεν πανικοβλήθηκαν από το εντυπωσιακό ξεκίνημα των Ισραηλινών (2-14 στο 8ο λεπτό), άρχισαν να βρίσκουν επαφή με το καλάθι, βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους και στο β’ δεκάλεπτο είχαν κρατήσει το σύνολο του Όντεν Κάτας για 6’: 51’’(!) χωρίς σκορ. Έκαναν, μάλιστα, ένα σερί 12-0 και με τρίποντες «βόμβες», προηγήθηκαν για πρώτη φορά 18-16 με 3’:23’’ ν’ απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου.
ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ ΚΟΝΙΑΡΗΣ
Ο Κόνιαρης ήταν για άλλη μια φορά πολύ καλός και με 2 συνεχόμενα τρίποντα έδωσε το… σύνθημα για να «χτίσει» η Εθνική μια καλή διαφορά (37-25 στο 24′). Ο Χαραλαμπόπουλος πρόσφερε πρόσθετες λύσεις στο σκορ, όμως οι Ισραηλινοί δεν τα παράτησαν και μείωσαν 45-41, όμως με ο Δίπλαρος με σουτ από τα περίπου 12 μέτρα σε «νεκρό» χρόνο «έγραψε» το 48-41 στο 30’.
Η τελευταία περίοδος ήταν υπόθεση διαχείρισης, η Εθνική έφτασε τη διαφορά στο +16 (59-43) στο 35′ και κάπου εκεί, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος…
Τα δεκάλεπτα: 9-16,  26-23 (ημίχ.), 48-41, 65-56